Informace pro pacienty

 

Příprava před vyšetřením :

1. Rentgenová vyšetření :

- na rtg vyšetření musíte mít doporučení odesílajícího lékaře - žádanku. Tuto žádanku předložíte na oddělení rtg laborantce, která Vám řekne přibližně dobu, po kterou budete na vyšetření čekat. Doporučujeme na neakutní vyšetření využívat spíše ordinační hodiny po poledni, kdy je čekací doba nulová nebo minimální.

- příprava na rtg vyšetření není nutná žádná.

- výsledek vyšetření odesíláme indikujícímu lékaři . Lékař, který je na naše oddělení připojen on-line, dostane výsledek vyšetření elektronicky okamžitě.  Všechny výsledky rtg vyšetření se pak odpoledne odesílají všem lékařům , takže písemně dostanou výsledek na druhý či následující den. 

2. Ultrazvuková vyšetření

- na UZV vyšetření musíte mít též žádanku od odesílajícího lékaře. Pokud si vyžádáte vyšetření bez doporučení, pojišťovna Vám je nehradí a musíte si ho hradit sami.

- na UZV vyšetření je nutná příprava prakticky jen v případě vyšetření břicha či ledvin, jiná vyšetření jsou možná bez přípravy.

- příprava před vyšetřením ledvin - je nutné, abyste měli před vyšetřením plný močový měchýř. Ráno se normálně vymočte, pak asi hodinu před předpokládaným  časem vyšetření vypijte postupně 1/2 až 3/4 listu tekutin  bez bublinek - čaj, voda  - ( u dětí přiměřeně méně) a pak již vydržte bez močení tak, aby se naplnil močový měchýř. Pokud máte před  vyšetřením silný pocit na močení, řekněte to sestře v čekárně.

- příprava před vyšetřením břicha - vyšetření je ztíženo především plynatým obsahem střeva a žaludku, pánev je přehledná dobře tehdy, když je dobře naplněný močový měchýř. Je proto vhodné před vyšetřením nejíst tučná jídla, možná je ale lehká netučná snídaně či podobně lehké jídlo  během dne ( suchý chleba, suchý rohlík, čaj či podobně). Před vyšetřením je pak nutné mít plný močový měchýř ( tedy stejný postup jako při vyšetření ledvin - vypít 1/2 až 3/4 litru tekutin bez bublinek a pak již nemočit). Pokud zjistíme, že měchýř není ještě naplněný a přehlednost není dobrá, stačí obvykle počkat 1/4 až 1/2  hodiny a vyšetření  se  obvykle podaří dokončit.

- SW elastografie jater - je nutno se objednat na ranní hodiny, musíte být přísně nalačno, provádí jen dr Vodák 

- výsledky sono vyšetření Vám předá sestra ihned po vyšetření

 

Objednávání k vyšetření:

1. Rtg vyšetření - v Kroměříži, v Holešově ani v Bystřici se nemusíte objednávat, pacienti jsouo vyšetřeni dle pořadí jejich docházky. Doporučujeme ale využívat více popolední ordinační hodiny, které jsou méně vytížené a budete tedy vyšetřeni bez čekání

2. Ultrazvuková vyšetření -  na všech pracovištích se můžete - ale  nemusíte -  objednat. Nutno je objednání na elastografii jater .

Kroměříž :  

- bez objednání - ( od 7,30 do 10 hodin dr. Vodák, od 10 do 12 hodin dr. Skripová )   - po příchodu do recepce Vás recepční zaregistruje a přidělí Vám časovku . Můžete pak počkat v čekárně nebo odejít z čekárny a budete vyšetřeni dle časovky .  Nemůžeme ale bohužel  zaručit vyšetření všech pacientů, kteří přijdou v ten den na vyšetření bez objednání .  Doporučujeme se proto raději  na vyšetření objednat .   


- s telefonickým objednáním - můžete se telefonicky objednat - termín dostanete  pouze mimo  7,30 až 12  hodin , spíše v odpoledních hodinách  nebo i pro zaměstnané pacienty v sobotu .  Telefon 702 145 301

 

- pozor - ultrazvukové vyšetření prsů vždy jen s telefonickým objednáním  na telefonu 774 725 134 !!

 

Statim vyšetření - jde o vyšetření pacientů v ohrožení zdraví či života  a  která musí telefonicky domluvit odeslílající lékař s vyšetřujícím lékařem  - radiologem  . U domluvených statim vyšetření mají tito pacienti přednost před ostatními a jsou vyšetřeni ihned, jak je to možné.

Vyšetření statim, která telefonicky odesílající lékař nedomluví s naším vyšetřujícím lékařem - tito pacienti jsou vyšetřeni dle rozhodnutí radiologa ( obvykle do 1 až 2 hodin, nemají žádnou přednost před objednanými pacienty ) .  

Holešov :

Vyšetření se převážně objedánává - jak telefonicky, tak vyzvednutím časovky. Sestra Vám telefonicky či osobně předá časovku, dle níž budete vyšetřeni. Pokud se dostavíte na oddělení bez časovky, pak Vám sestra předá časovku přímo na oddělení na tentýž den a budete vyšetřeni i bez předchozího telefonického objednání. Snažíme se každý den udržet několik volných termínů pro takto přišedší pacienty, musíte ale počítat s delší ( cca 1/2 hodiny až 1 hodinu ) čekací dobou.  

Bystřice p. Host. :

Vyšetření se objednává telefonicky či osobně vyzvednutím časovky na rentgenovém pracovišti. Podobně jako v Holešově můžete přijít i bez objednání a časovku obdržíte přímo na den Vašeho příchodu, počítejte ale též s delší čekací dobou ( tu nemusíte trávit v čekárně, budete vyšetřeni dle časovky).

 

Při všech vyšetřeních je nutno počítat s tím, že naše vyšetření se nedají přesně plánovat jako výroba součástek.  Některé vyšetření se může nečekaně provádět obtížněji a tím trvá déle, takže není občas možné přesně dodržet časovku. Dostáváte proto časovku v rozmezí cca 20 minut, během kterých  byste měli být vyšetřeni.

Tímto postupem se nám zatím daří udržovat nulovou objednací dobu, kdy  jste vyšetřeni v nejkratším možném termínu.

 

Ceník vyšetření ( v Kroměříži možno hradit i kartou ) 

Rtg nebo UZV vyšetření jeden výkon             300,- Kč

Rtg nebo UZV každý další výkon               + 200,- Kč

Dopplerovské cévní vyšetření                       400,- Kč

Denzitometrie zápěstí                                  100,- Kč

Vypálení CD s rtg snímky                               30,- Kč